Yeni bir dizi: The Sarah Connor Chronicles

Geçenlerde iTunes’da BK dizilerine bakarken yeni bir tane dizi gördüm, adı “The Sarah Connor Chronicles”. Ben 19 Ocak günü baktığımda daha henüz iki bölümü vardı, ilkini de zaten ücretsiz veriyorlardı. Tabii ben bile böyle bir şeye dayanamam, hemencecik indirdim ve seyrettim.

Zaten işi bilenler hemen anlıyor ne olduğunu, ama yeni nesil için bahsedelim: Sarah Connor nam hanımefendi Terminator filmlerinin vazgeçilmez karakteri, dünyayı kurtaran adamın annesi gibi bir karakter. İlk Terminatör filminde ana karakterdi, ikincide de yine çok ağırlıklı bir karakterdi, ama yavaştan yerini büyümekte olan oğlu John’a bırakıyordu tabii. Bu rolü Linda Hamilton oynadı, iki film arasındaki kas yapısındaki artış ve karizmadaki yükseliş de gözümüzden kaçmadı. Bence üçüncü filmde olmaması iyi olmadı, ama ne yapsın kadın artık anneanne misali her yaşta da robot şeyedemezsin ki… Anlayışla karşılayarak Arnold ile idare ettik, seksi kötü kadın robotu boşveriyorum, ciddiye alınacak bir yanı yoktu.

Neyse çok uzattık. Nerde kaldıydık… ha, neyse işte bu dizi de Terminator 2′den sonraki dönemde geçiyor, Sarah J. Connor ve oğlu John’un hayatta kalma macerasını ve başlarından geçenleri anlatmayı amaçlıyor.

Ben açıkçası oyunculardan çok etkilenmedim, oyunculuk olarak gayet iyi olduklarına eminim, ne de olsa belli tecrübede genç oyuncular. Fakat karakterlerin yapılarında memnun olamadığım noktalar var.

Sarah Connor rolündeki Lena Headey fena değil ama Sarah karakterindeki o sertliği ve savaşçılığı yansıtamıyor, Linda Hamilton’dan sonra kesmiyor açıkçası. Büyük ihtimal dizi tutar da uzun süre oynarsa, alışacağız ve hoşlanacağız, ama ilk seyirde tatminkar değil. Orijinal karakterde de bir umutsuzluk vardı ama bu meydan okuyan, savaşarak ölmeye kararlı bir umutsuzluktu… Lena Headey biraz yumuşak kalmış bunu vermek için.

John rolündeki evladımız Thomas Dekker de beni tatmin etmedi. Hikayenin zaman planına göre bakarsak, John daha önceki Terminator 2 sırasında daha fırlama ve atılgan bir kardeşimizdi… Halbuki bu pilot bölümdeki karakter biraz daha pırsık, korkak ve açıkçası (kimse alınmasın) kız gibi derler ya, öyle olmuş. Belki mantıklıdır, büyüdükçe riskler daha iyi görülüp korkaklık artabilir.

Son olarak robot Cameron rolündeki Summer Glau’ya ise laf yok… Serenity filminden tanıdığımız Summer olayı gayet iyi kotarmış, o konuda yorum yapamıyorum, blog yazacağız diye boş boş yazmaya gerek yok yani. Sadece tek diyebileceğim, bu dizi bence Summer sayesinde tutarsa tutar!

Terminator rolündeki arkadaşı saymıyorum burada, açıkçası bir 30 kilo versem de beni koysalar daha iyi oynardım… dermişim.

Birkaç baba sahne ve kurgu var; 1963′te gönderilip 1999 için hazırlık yapan teknik ekip, hazırda bekleyen zaman makinesi ve cıbıldak zaman yolculuğu olayı, Terminator robotu ahanda diye dağıtan baba silah… var tabii, birşeyler var, seyredilir yani.

Toparlayalım:

Dizi pek sürükleyici değil, aksiyon sahneleri güzel ama onlar da tabii Arnold’u aratıyor. Hani Friends bittikten sonra Matt Le Blanc’ın Joey karakteri ile Joey adında spinoff dizi çıkmıştı ya, onu hatırlattı bana bu dizi… Ne kadar başarılı olacağı meçhul, ama eğlencelik olarak güzel. İşleri zor tabii, Terminator serisinden sonra insanları mutlu edecek birşeyler çıkarmak daha da zor. Bir Türk olarak hemen “Sizin de işiniz zor be kardeş” diyeyim o zaman. Terminator franchise olarak konuyu özleyenler için tatmin edici. Ben açıkçası çok beğenmedim ama herhalde dayanamayıp satın alıp seyredeceğim. Böyle bir basiretsizlik yaparsam da burada yazarım paylaşırız.

Fox’un Fall Preview sayfalarından İngilizce olarak daha fazla detay okumak isterseniz http://www.fox.com/fallpreview/new/sarahconnorchronicles.htm

Özet Değerlendirme:
Karakterler: 7/10
Kurgu: 8/10
Görüntüler: 8/10
Aksiyon: 8/10
Genel: 8/10

Son olarak Sarah Connor ile ilgili daha fazla bilgi için İngilizce Wikipedia’ya bakabilirsiniz: http://en.wikipedia.org/wiki/Sarah_Connor_(Terminator)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>