Logan’s Run’ın giriş sahnesi


Şimdi yatmadan önce Logan’s Run filmini seyrediyordum da yazayım dedim… 1976 yılında çevrilmiş bu filmi BK dünyasında bilmeyen yoktur sanırım. Oturup da uzun uzun geyiğini yapmayacağım fakat giriş sahnesine takıldım şimdi. Hatırlayacaksınız, kamera kubbelerin dışından başlar da, daha sonra içeri girerek şehre yaklaşır, şehir gözükür, binalar ağaçlar yollar araçlar… Biliyorum çok eski bir film ve teknoloji çok geriydi – yine de gülmeden yapamıyorum o sahnelerde. Maket oyuncak olduğunun bu kadar belli olması beni üzüyor, acaba o zamanlar bu filmi seyredenler bunu göremiyor muydu? Belki de teknolojinin neler yapabildiğini bilmek insanın algılamasını da kısıtlıyor. 10 yıl sonra belki bugünkü filmlerle dalga geçecek millet… ama biz elmas pırlanta görmüş gibi bakıyoruz ekrana.

Bir de filmin sonunda şehrin ana beyninin (işte yapay zekasının ya da merkezi beyninin… neyse) Logan marifetiyle çatlayıp patlaması bence saçma olmuş, bunu gerçekten kabul edemiyorum, filmin çok kötü bir eksikliği bu… Yıl olacak 2200 falan da böyle saçma bir şeyden koca yapay zeka göçecek! Katılmayanlar olabilir, ama bu biraz basite kaçmak oluyor.

Şaka bir yana, Logan’s Run’ı seyretmediyseniz tavsiye ediyorum, kesin seyredin. Bence Asimov’un Peeble in the Sky kitabından hafif arağın da olduğu, ilginç bir hikayesi vardır, biraz günümüzdeki insanların anlayıp kendileriyle özdeşleştirebilmeleri için basit tutulmuştur. Filmin senaryosu 1967 tarihli aynı isimli ve William F. Nolan ve George Clayton Johnson isimli iki yazar tarafından kaleme alınmış kitaptan esinlenmiş. Artık okumadım, okuyan varsa beri gelsin anlatsın…

Bunun bir de yine 70′lerde yapılmış bir dizisi varmış Amerika’da, ben seyretmedim, iTunes’da (ABD dükkanında) satıyorlar ama değmeyeceğini düşündüm, özellikle önizleme yapıp şöyle bir bakınca… http://www.snowcrest.net/fox/logantv/index.htm linkinden ve iTunes ABD dükkanındaki dizi sayfasından ek bilgi alınabilir, ben çok takmıyorum ama ilgilenen olursa diye yazdım. Unutmadan, 2010 gibi de yeni versiyon film çekilecek diye okudum, ama belli olmaz, bu kadar da baba bir hikaye değil, Matrix biraz silip süpürdü alternatif gelecek konusunu.

Bekleyelim, görelim.

One thought on “Logan’s Run’ın giriş sahnesi

  1. arkadaş, merhaba. bu yazıyı tesadüfen buldum. delicesine bilim-kurgu tutkunu olan birisiyim, seninle diyalogda olabilmeyi çok isterdim. seçkin romanlardan oluşan arşivimi genişletirken anti-ütopya örneklerinin sinema uyarlamalarını da toplamaya çabalıyorum. bu filmi görmedim ve bulamıyorum. bana yardım edebilir misin acaba ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>