Uçan araba olayı

Demin servisten inip ofise çıkarken aklıma ne geldi; şu bilim kurgu dünyasındaki uçan araba merakı… Aklıma gelenler şunlar:

  • Jetgiller
  • Geleceğe Dönüş
  • Bladerunner
  • Star Wars

Aslında biraz daha sağa sola bakınınca bu merakın daha da gerilere gittiğini görüyorum. Ülkemizde “Hususi” tabir edilen araba gibi taşıt araçlarının uçabilmesi, uçak icat edildiğinden beridir insanların hayalgücünde yer etmiş. Örneğin wikipedia’daki şu resme bakın: Cover_of_Popular_Mechanics _Feb_1951.jpg.

Benim en çok hoşuma giden resimlerden biri de bu: Flying Car dream-g.jpg

Bu uçan araba olayının nasıl çalışacağını, trafik düzeni konusunun nasıl halledileceğini, sürücülerin nasıl eğitilip ehliyet alacağını, güvenlik vb gibi bir sürü detayın nasıl halledileceğini merak ediyorum. Büyük ihtimal uydu, kablosuz ağ ve çok yüksek kapasiteli bir bilgisayar ağı ile otomasyon sistemi ile çalışacak. İnsana bırakılırsa çok riskli olacaktır. Türkiye’de tabii neler olacağını düşünmek bile istemiyorum :)

One thought on “Uçan araba olayı

  1. Cok sagolun bu arabayla alakali olay icin yine cok guzel tarzda yazi paylasmissiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>