Literatürde İstanbul


Sabah giyinirken aklıma geldi… Okuduğum ve içinde İstanbul’dan bahsedilen iki tane bilim kurgu romanı var (eminim benim bildiklerimden daha fazlası da vardır).

Artık klasiklerden saydığımız (sayıyoruz değil mi?) Neuromancer romanında, William Gibson romanın kahramanı Case ve ekibini İstanbul’a getiriyor. Gelmelerinin sebebi Peter Riviera’yı toparlamak.

Diğer bir roman da Thirteen, Richard K. Morgan’ın yeni kitaplarından… Yazar bir süre İstanbul’da yaşayıp İngilizce öğretmenliği yaptığı için olsa gerek, çok detaylı bir İstanbul anlatımı var, üstelik önemli yan karakterlerden biri de Sevgi adında bir Türk kızı.

Bu romanlar ve yazarla ilgili daha fazla yazacağım, ama bu arada sizin bildiğiniz içinde İstanbul geçen başka bilim kurgu romanları da varsa lütfen iletin, merak ediyorum.

3 thoughts on “Literatürde İstanbul

  1. Çok merak ettiğim ama Türkçeye çevrilmediği için aslını okuyamadığım İstanbul’da geçen bir Bilim kurgu hikayesi:Thomas M.Disch’in ‘The Asian Shore’(Anadolu yakası diyebilir miyiz?) Fatih Özgüven’in ‘Androidler İstanbul’da ‘Yazısı sayesinde bu öyküden haberim oldu.

  2. Refik çok teşekkürler, araştırıp bulup okuyacağım, gerekirse prosedürü neyse öğrenir Türkçe’ye çeviririz de…

  3. robert silverberg’in Gece Kanatları kitabının içinde İstanbul’un lafı geçer. Ancak burada bahsedilen İstanbul’un adı biraz değiştirlmiştir, çünkü zaman ilerlemiş o eski büyük şehirler kaybolmuştur. Tam sizin istediğiniz değil belki ama aklıma geldi yazayım dedim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>