Babylon 5: In The Beginning ve düşündürdükleri


Dün Babylon 5 dizisine ek olarak çekilen Tv filmlerinden birini seyrettim.  Adı “In The Beginning“, dizinin başlangıç zamanından önce olan İnsan-Minbari savaşını ve diğer olayları gösteriyor ve sanıyorum (benim değil ama) diziyi sevenlerin birçok sorusuna yanıt veriyor.

Öncelikle bir not; Babylon 5 ve Deep Space 9 gibi dizileri ben 100% içime sinerek seyredemiyorum. Niye? Çünkü yapı gereği çok çeşitli uzaylılar ve yaratıklar kurgulanması gerekiyor.  Ve bunlar herzaman kaliteli ve yaratıcı olarak yapılamıyor.  Yoksa CGI ya da pahalı başka teknolojiler kullanılması gerekecek, bütçe artacak.  Bu yüzden sanırım, genelde hep bir insan formu kullanılmakta. Halbuki bana uzaylılar sürekli insan (humanoid) formda olmaz gibi geliyor.  Uzay Yolu (Star Trek) film ve dizilerinin benim açımdan en kötü problemi bu mesela.  Çok seviyorum ama o kısım hep geri planda beni rahatsız ediyor.  Bu konuda bazı teoriler var, bilim kurgu yazarlarının bazıları da bu yönde gidiyor, “evrende en etkin ve verimli vücut tasarımı humanoid cinsidir” gibi bir yaklaşım olabiliyor.  Örneğin John Scalzi‘nin son okumakta olduğum kitabı Android’s Dream‘de de böyle bir yaklaşım kullanmış.

“In the Beginning” güzel bir anlatıma sahip, sürükleyici ve akıcı bir film. Ben çok derin Babylon 5 bilgisine sahip olmamama rağmen takip edebildim ve anladım, dolayısıyla herkes seyredebilir, amaç da sanırım bu. Savaş sahneleri güzel, fena değil. Stephen Baxter‘ın “Starbreaker” tabir ettiği ışın silahları vardır, burada da o tarz bir silah var, bıçak gibi insanların uzay gemilerini biçip geçiyor.

İç mekanlar daha kaliteli olabilirdi, bu genelde Star Trek tarafında da olan bir problem, dizilerde genellikle çok vakit ve enerji harcanmıyor uzaylıların iç mekanlarına, orada tabii yaratıcılık ve bütçe sorunu var. Birşey demiyorum ama insan tabii özenli bir çalışma görmek istiyor.

Tabii yukarıdaki tüm yorumlarını filmin 1998 yılında yapıldığını bilerek okumakta fayda var, belki de beklentileri çok yüksek tutmamak lazım :)

Özetleyelim:
Karakterler: 9/10
Kurgu: 8/10
Görüntüler: 7/10
Aksiyon: 9/10
Genel: 8/10

Seyretmenizi öneririm yine de.   Şimdi adı “Thirdspace” ikinci bir tanesine bakıyorum, onu da ayrıca yazarım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>