Uzayda ses olmaz ki!

Bütün film ve dizilerde (bir iki istisna hariç) uzayda geçen sahnelerde uzay gemilerinden bir sürü ses çıkıyor.  İşte ateş edince çıkan sesler, uçarken ya da kameranın önünden geçerken oluşan sesler, patlama sesleri… Hepimiz biliyoruz ki uzayda hava olmadığından ses duyulamaz.  Ama nedense en baba filmlerde bile, örneğin Star Wars ya da Star Trek filmlerinde bangır bangır sesler duyuluyor. 

Seyircinin keyif alabilmesi ve algılamada sorun olmaması için seslerin kullanılmasını anlıyorum.  Yine de bu bilimsel gerçeği gözden kaçırmayalım isterim.  Çünkü konuyu bilmeyen insanları yanlış yönlendirebilir ve kulaktan dolma yanlışlıklara sebep açabilir.

Aklıma gelen bir istisna da yeniden çekilen Battlestar Galactica dizisi.  Oradaki uzay sahnelerinde genel olarak bir sessizlik ve bu konuda bir gerçekçilik hakim.  O açıdan beğeniyorum.  Gerçi dizinin çekimleri ve tarzı da karanlık ve sessiz şekilde, o yüzden bütününe bakıldığında güzel oturuyor, seyirciyi sıkmıyor.

Bu arada, okuduğum bir makalede aslında uzaydaki gazların da ses iletebileceği, eğer çok güçlü bir mikrofon ya da kulağımız olsa aslında uzayda da sesleri duyabileceğimiz belirtilmiş.  Hatta yakın zamanda bir karadelikten gelen Si Bemol notasından bahsedilmiş.  Benim çok ilgimi çekti, okumak isterseniz tıklayın: http://www.space.com/scienceastronomy/mystery_monday_030922.html.

Bunlar iyi hoş, ama yine de seyrettiğimiz film ve dizilerdeki garipliği değiştirmiyor maalesef.

2 thoughts on “Uzayda ses olmaz ki!

  1. Bence uzaydaki gazlar az da olsa ses iletebiliyorsa eger, bizim kulaklarimiz zayif olsa da o sesler cok yuksek oldugu icin duyabilmemiz gercekci olabilir. Dusunursen o silahlar ya da guc kaynaklari cok yuksek enerji seviyelerinde calistigi icin cok daha yuksek ses seviyelerine sebep olabilirler. Valla bu konudaki goruslerimi cok degistirdin Gokhan arkadasim. Beni yillardir rahatsiz eden bir konu idi bu. Selamlar, sevgiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>