Türk Bilim Kurgu filmleri

Türk bilim kurgu filmlerinin neden çok boş olduğunun arkasındaki en önemli sebep bence Türkiye’nin içinde bulunduğu toplumsal ve ekonomik durum, ve tabii okuyucuların genel eğitim ve ilgi düzeyi… 

Bilim Kurgu, çoğu kişinin sandığının aksine, boş bir eğlencelik değil, aslında sosyal ve bilimsel gelişmelerin geleceğe yansıtıldığı bir bilim dalı.  Bu açıdan bakıldığında, Türkiye’deki bilim kurgu fakirliğinin sebebi belli; Türkiye’nin gelecekte dünyayı ve insanlığı değiştirecek bilimsel ya da toplumsal vb büyük etkiler yapabileceği şüpheli… Tabii tarihe bakıldığında bir sürü sürpriz mümkün, zaten bilim kurgunun güzelliği de burada, hem ciddi hem de yaratıcılık ile zenginleştirilebilecek bir alan. 

Fakat şu anda işte GORA ya da Dünyayı Kurtaran Adam’ın Oğlu gibi filmlerin ya da uzay konulu reklamların içeriklerinin klişe ve basit olmasının sebebi şu: Türkiye ile ilgili ciddi projeksiyonlar yapabilecek kapasitede yazarlar çok yok, olanlar da daha kısa vadeli ve politik konularla ilgili… Bu konuda üniversitelerin bilim adamlarına iş düşüyor, Türkiye’nin nüfus, bilim, kültür, sanat ve din konusundaki gelecekteki olasılıklarını iyi belirleyen çalışmalar kesin vardır.  Bilim Kurgu yazarı olarak ciddi çalışma yapacak insanların bu tarafla ilişkisini artırması gerekiyor.  Tabii bir de piyasa koşulları var, “bu satar” diye yapılan işlerin kalitesi malum.

 Özetle, sonunda alınan sonuç “bıyıklı astronot”, “uzaygemisinde temizlikçi kadın”, “uzaygemisinde simit-çay molası” ve “hareket çekme” vb gibi hoşluklardan öteye geçemiyor.  Halbuki eskiden belirtilen “bütçe”, “uzmanlık”, “teknoloji” eksiklikleri pek yok, bu filmlerin ne kadar kaliteli çekimleri ve bilgisayar teknolojilerini kullandıkları görülüyor. Demek ki iş aslında filmlerin ve senaryoların içini doldurmada…

Bilim kurguyu Cem Yılmaz ve Mehmet Ali Erbil gibi komedyenlerin komedi şovu ve ucuz eğlence malzemesi olmaktan çıkaracak ciddi yazar, sinemacı ve projelere ihtiyacımız var.

8 thoughts on “Türk Bilim Kurgu filmleri

 1. Yeni türk blilimkurgu filmi Gelecekten anılar izlemenizi tavsiye ederim çekimleri bu yazın sonunda bitecekmiş

  2008 yazında çekimlerini tamamlayacağım post apocalyptic soslu bilim kurgu filmi.Türk sinemasının bilim kurgu kısırlığını biraz olsun kirmak icin yola ciktim. ülkemizde de istenirse kaliteli işlerin yapılabileceginin görülmesi umuduyla.
  Fregman

  Teaser : http://www.youtube.com/watch?v=8RyDD17Kbb4
  Filmin sitesi : http://www.gelecektenanilar.com

  bunu filmin yönetmeni mert yazdı ben deil

 2. Emre Yavuzer’in Mavi Giyen Adam’ını okuyunca bilimkurgu yazarımız bizimde var diye sevindim. Yabancı yapımcılar bu kitabı okumuş olsalardı şimdiye bir çok kez filmi çevrilirdi ama ne yazıkki Türkiyede bilimkurgu kültürü yok.

 3. ben TUBİTAK-BİDEB 2229 kodlu pragramı çerçevesinde bilim kampları aracılığı ile ileri fizik eğitimi almış bir fen lisesi öğrencisiyim. Kurtlar Köşkü isminde bir politik bilim kurgu romanı yazdım ve şu anda Timaş yayınları editörleri tarafından incelenmekte. Kitabımın sinama filmi olarak çekilmesini amaçlıyorum. Ama bu işe girişebilecek bir yapımcı ya da yönetmen bilgim yok. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 4. Teşekkürler, okuyacağım, Türkiye’de daha fazla bilimkurgu yazarı ve eseri olmalı… Maalesef sinema konusunda çok tatsız durumdayız, çünkü genelde bütün modern bilimkurgu filmlerimiz komedi tarzında; Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu, AROG, GORA, vb Hayırlısı diyelim

 5. Öncelikle tebrik ediyor ve başarılar diliyorum… Maalesef hiç tanıdığım yok bu sektörde, ama haberlerinizi bekliyorum… Bol şans!

 6. cemkilicarslan.blogspot.com sitesinde Hacettepe Universitesi’nde verilen bir BK dersinin Ingilizve materyalleri var. Bakabilirsiniz.

 7. Yazınıza tamamen katılıyorum. Maalesef genel bir önyargı olduğu doğru tür hakkında.

  Bunu kıracak olanlar da yine bizleriz. Üreteceğimiz ve sunacağımız sağlam ürünlerle bilimkurgunun tanınılırlığını artırabiliriz.

  Ben de kendi kitabım Adsız İnsanlık’ı bu yönde naçizane bir örnek olarak dikkatinize sunmak isterim.

  http://www.adsizinsanlik.com

  Saygılarımla,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>