Bladerunner ve "Deckard insan mı" tartışması…


Bu akşam Pazartesi sendromuna biraz çare olabilsin diye Bladerunner‘ı seyrettim yine, arada bir seyrediyorum… Açıkçası 25 yıllık film olmasına rağmen keyifle ve lezzetle seyredilmeye devam ediyor. Orijinal kitabını da okumuştum, Philip K. Dick’in ünlü kitabıdır… (“Do Androids Dream of Electric Sheep?“) – fakat filmi de ayrı bir bilim kurgu klasiği…

Burada filmi anlatacak değilim, onu ayrıca yaparız ya da oturup bir zahmet seyredersiniz… Fakat asıl keyfimi getiren konu filmin kahramanı Deckard’ın insan mı yoksa replikant mı olup olmaması sorusu… bu konuda bilim kurgu dünyasında ciddi bir tartışma var. Yönetmen Ridley Scott’un röportajlarında söylediklerine ve Director’s Cut (yönetmen özel versiyonu) DVD’ye bakılırsa Deckard’ın replikant olduğu düşünülüyor. Fakat bazı karşı argümanlar da var. Siz ne düşünüyorsunuz bilmem ama bence adam replikant kesin.

Neden mi böyle düşünüyorum: Gaff’ın Deckard’ın gördüğü boynuzlu at rüyasını biliyor olması, Deckard’ın odasındaki eski fotoğraflar ve yine filmin sonundaki diyaloglar… Polis şefi de beni biraz kıllandırdı.

Buna karşı bir argüman olan “Deckard insan olmasaydı replikantlardan bu kadar kolay dayak yer miydi?” sorusuna da katılmıyorum, adamın dikkati çekmemesi için insandan daha üstün olmaması gerekiyor – bence geçersiz bir yorum. Siz ne düşünüyorsunuz?!

One thought on “Bladerunner ve "Deckard insan mı" tartışması…

  1. REPLICANTSA NEXUS6 SERISINDEN OLMAYAN VE CABUK OLMEYEN BIR MODEL OLUP GUCUNUN INSAN KADAR OLMASI NORMAL DEGILMI? AYRICA DIKKATLI DINLEYIN POLIS SEF YARDIMCISIDA REPLICANT.DECKARD KIZA REPLICANT OLDUGUNU SOYLEMEK ISTEMEZKEN GECIRDIGI BUNALIMIDA UNUTMAYIN PROBLEMIN KENDISINI DE KAPSADIGINI GOSTERIYOR.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>