Syndicate

Ne zamandır aklımda şu Amiga emulator programını kurup eski oyunları oynamak vardı… (Genç olanlarınız nedir bu Amiga diyebilir? Kendimi çok yaşlı hissediyorum. Alın linki). Bir iki gün önce fırsatım oldu da sonunda yaptım. Önce klasik ne zamandır aklımda olan bir oyun vardı, Kingdoms of England II: Vikings diye, strateji oyunu. Onu oynadım biraz. Daha sonra da bilim kurgu konulu klasikleri düşünmeye başladım; ve tabii ki akla gelen ilk isimlerden biri: Syndicate.

Oyun Bladerunner’dan da esinlenilmiş tam bir cyberpunk oyunu. Konusu da kısaca gelecekte şirketlerin dünya üzerinde birbiriyle savaşını anlatıyor. 4 tane androidi yöneterek rakip şirketlerin işlerini bozup kendi kârınızı garantiye almanız lazım. Çok keyifli bir oyun, havaya girdikçe eski günleri hatırladım. Oyunu oynarken aldığım bir screenshot aşağıda vardı ama silinmiş… ben de başka bir siteden buldum – aşağıda… yeni nesil nasıl dalgasını geçer bizle şimdi. Ama o günleri yaşamış olmak lazım :)

Syndicate sokaklarında gezerken

Nereden nereye işte… Çok işlenmiş bir konu aslında, 3-4 ay önce okuduğum Richard K. Morgan’ın kitabı Market Forces da bu konuyu işliyor. Okumanızı tavsiye ederim. Şirketlerin artan sosyal problemler, doğal kaynakların azalması ve hükümetlerin yetersiz kalmasıyla nasıl güçlenebileceğini görmek zor değil. Bilim kurgu’nun gerçeğe yakın kısımlarından bir tanesi bu bence. Aynı şekilde Robocop, Total Recall ve Paycheck filmlerinde de bu yaklaşımı görebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>