Güneş… ve yeraltı

Pazar günü Sunshine filmini izliyordum… Konusu; güneş sönmeye başlıyor, onu tekrar canlandırmak için bir uzay gemisiyle gidilip bir bomba patlatılacak. Özetle bu. Aslında ciddi bilim kurgu severler için öylesine yapılmış basit bir film…olabilirdi. Hala biraz öyle. Event Horizon, Solaris, gibi filmlerden araklar var doğruya doğru. Ama bazı saçmalıklarına ve yer yer çektiği kopyalara rağmen nedense ben filmi beğendim.

Neden beğendim? Öncelikle görüntü teknolojisi iyi kullanılmış, herşey yerli yerine oturmuştu. Bir çok filmde bu kadar tatminkar görsel yapı olmuyor. Onu bir kere söyleyeyim. Çekimler, karakter seçimleri vb iyi. Müziği de beğendim. Ama bu değil asıl sebep.

Bunun dışında (filmi anlatıp tadını kaçırmamak için anlatmıyorum) filmin kapanışı film içinde yavaş yavaş yükselen mistisizm ve gerilimi çok iyi bağlıyor, son anda filmin anlamını değiştirebiliyor. Bu birçok filmde bu kadar zigzaglı olmuyor. Beklenen bitiş gerçekleşiyor, yine de sonuç değişik. Aslında seyredenlerle tartışabiliriz, başkalarının fikrini de merak ediyorum.

Tavsiye ederim seyretmenizi, zaten ne çevrilse seyredeceğiz o ayrı gerçi, bilim kurgu manyağıyız sonuçta… ama en azından değişik denemeler görmek keyifli.

Aklıma gelmişken… ardından başka bir film seyrettim. The Core filmi mesela farklı, keyifli bir seyir belki, vakit harcamak için eğlencelik vb, ama hiçbir duygusal tatmini yok. Entellektüel tatmini de kısıtlı. İkisini ardarda seyretseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>