Memento filmi ve düşündürdükleri

Aslında Memento’nun dışında da bilim kurgu tarafında rastladığımız “hafıza” konusu bu beni düşündüren…

Payback’teki hafıza silme teknolojisi, Total Recall’daki sanal hafıza satınalma fikri, William Gibson’un matrix ve johnny mnemonic klasikleri, Richard Morgan kitaplarında geçen “stack”ler içindeki insan kişilikleri… İnsan kişiliğinin ve hatıralarının dijital şekilde depolanabilmesi, bunun dijital ortamlarda taşınabilmesi ve hatta başka bedenlere aktarılabilmesi öyle ya da böyle çok işlenen bir konu.

İnsanın “ruh” diyebileceğimiz enerjisini kaydedip taşıyabilmek mümkün mü acaba?  Vücutlarımız bir şekilde bunu yapan biyolojik makineler değil mi aslında?  Şu anda kendimizi fiziksel olarak vücudumuzla özdeşleştiriyoruz.  Birkaç vücut değiştirip birkaç standart insan ömrü uzunluğunda yaşadıktan sonra artık vücutlarımız ile kendimizi özleştirmiyor olacağız sanırım?

Kişiliklerin ve hatıraların değişebildiği, silinebildiği, eklenip çıkarılabildiği bir dünyada gerçekten değişik karakterler olarak var olabilecek miyiz?

2 thoughts on “Memento filmi ve düşündürdükleri

  1. selamlar uzun aralıklarla yazsanızda takip edilebilir bi siteye benziyor sonuç olrak baya deneyimlisiniz bu konularda anlaşılan hazır türkiye de bilim kurgu adına yazıp çizen az site varken sık kulanılanlara eklemek boynumuzun borcu:)

  2. Çok teşekkür ederim, evet uzun aralıklar var ama bu işe gönül verenlerdenim, literatürü de takip etmeye çalışıyorum. Sevgiler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>